IzyUnit: Price Per Unit

IzyUnit: Price Per Unit

Free plan available
Rating (5)
Reviews
Developer

Highlights

Speed tested
  • Low impact to your online store
Built for your business
  • Use directly in Shopify admin

About this app

Launched

January 8, 2021

Languages

English

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc.

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 *

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * more
  • Customers will be able to buy according to their needs.
  • Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience
  • Everything is automated. You can link and unlink products in one click.

Pricing

Free Plan

Free

  • 5 linked products
  • Bulk Edit & Link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

Pro Plan

$24.99/month

  • Unlimited linked products
  • Bulk edit & link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

Free Plan

Free

  • 5 linked products
  • Bulk Edit & Link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

Pro Plan

$24.99/month

  • Unlimited linked products
  • Bulk edit & link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

All charges are billed in USD. Recurring and usage-based charges are billed every 30 days.

4 reviews
Overall rating
5
Counts per rating level
  • 100% of ratings are 5 stars
  • 0% of ratings are 4 stars
  • 0% of ratings are 3 stars
  • 0% of ratings are 2 stars
  • 0% of ratings are 1 stars
October 26, 2022

I sell fabric and this app helps me sell fractions of a unit. Something that is completely necessary in my field. Other alternatives are either less intuitive or much more expensive. As a beginner SPEAZ support has also been invaluable.

Gårda Textil
Sweden
Time spent using app: 9 months
June 9, 2021

I use this app, I had some issues but he support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product sold by weight

Ideal Cheese
United States
Time spent using app: 14 days
May 31, 2021

I use this app, I had some issues with my theme. The support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product solds by weight for example.

Speckneck.nl
Netherlands
Time spent using app: About 1 year

About this app

Launched

January 8, 2021

Languages

English

Built by SPEAZ

About SPEAZ

5 average rating

2 years building apps for the Shopify App Store

Support

Send a message

contact@speaz.com

More apps like this

4.7 out of 5 stars 1474 total reviews 7-day free trial
Create options sets and batch apply to all of your products.
4.9 out of 5 stars 898 total reviews Free
Product Personalization, Customize Product, Variants Options
4.7 out of 5 stars 877 total reviews Free plan available
product custom,product personalize,upload,swatch, custom field