Avaliações (4)
Refinar
-
Por avaliação
I wish the app was around when I launched our store. We sell a range of meat cuts per gram and previously we had to have the products listed in our POS as the price per gram. This meant at checkout a single packet would have to have a qty equal to the packets total grams.
Unit price cleans all this up and lists products correctly on the receipt. It will also enable us to use inventory per piece because we will no longer have to use that to calculate the price.
Currently, you can only add a single identical product one at a time, But I reached out to support Daniel got back to me in minutes and informed me he will look at fixing this in a future update.
Highly recommend this app to all stores using Shopify POS who need to sell by weight.
When it works it works fine, and gets the job done. That's when it actually works, I've had a lot of times where the app just doesn't load at all. Very frustrating, I don't like that it does not track inventory either.
I run a refinery so I need to be able to charge by the ounce and this was really the only option, I wish Shopify itself would allow to charge by ounce directly in the POS.
If this was a free app I wouldn't be complaining, but the fact I pay every month for it and half the time it doesn't load up just sucks.
Thank you for your review.
As we were not in touch before we're wondering what you mean by "the app doesn't load at all"? Do you see a white screen or any kind of error message?
I'm sure we can sort this out if it's not a device specific problem which is unfortunately often the case with Shopify POS. I'd greatly appreciate if you could get in touch with us via e-mail to support@pixelsafari.net.
I am over the moon excited about the functionality of this app. It was very easy to install and integrate into my existing POS system. Customer service was almost immediate when I had some questions and we resolved them quickly.