Gerelateerde categorieën

IzyUnit: Price Per Unit

Sell your products by unit, weight, etc. Huge time saving.

Gratis abonnement beschikbaar

App-hoogtepunten

  • Gestroomlijnde workflow: rechtstreeks te gebruiken in het Shopify-beheercentrum

  • Getest op snelheid: geen impact op je onlinewinkel

Sectie belangrijkste voordelen

Increase your Conversions

Customers will be able to buy according to their needs. It speeds up their purchasing decisions!

Display Unit Price on Front

Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience for your customers.

Save tons of time

Everything is automated. You can link and unlink products in one click. Prices & variants are set-up automatically.

Details app

IzyUnit: Price Per Unit

IzyUnit: Price Per Unit

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc.

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you.

You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics.

Everything is automated.

You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING!

Let's say you want to link some products with these parameters:

  • Unit: g
  • Price: 30
  • Minimum: 0
  • Maximum: 100
  • Step: 0.5

Your product will be salable at:

0.5g = $15, 1g = $30, 1.5g = $45, up to 100.

Prices of variants are set-up automatically in relation to the price you entered!

Discounts

You can now generate discounts based on quantity in one click!

Stock Handling

If you enable stock option, after each order variant quantity will be automatically decreased!

Of course, the unit price will be displayed in front of your product sheet to allow your client to see the price/unit.

You can put the unit price where you want on your theme!

You can always keep an eye on the products you linked, edit or unlink them, in just one click.

You gonna save a ton of time using our app.

Introductiedatum

IzyUnit: Price Per Unit

IzyUnit: Price Per Unit

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc.

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you.

You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics.

Everything is automated.

You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING!

Let's say you want to link some products with these parameters:

  • Unit: g
  • Price: 30
  • Minimum: 0
  • Maximum: 100
  • Step: 0.5

Your product will be salable at:

0.5g = $15, 1g = $30, 1.5g = $45, up to 100.

Prices of variants are set-up automatically in relation to the price you entered!

Discounts

You can now generate discounts based on quantity in one click!

Stock Handling

If you enable stock option, after each order variant quantity will be automatically decreased!

Of course, the unit price will be displayed in front of your product sheet to allow your client to see the price/unit.

You can put the unit price where you want on your theme!

You can always keep an eye on the products you linked, edit or unlink them, in just one click.

You gonna save a ton of time using our app.

Introductiedatum

Prijzen

Free Plan

Gratis

  • 5 linked products
  • Bulk Edit & Link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

Pro Plan

$24.99/maand

  • Unlimited linked products
  • Bulk edit & link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

* Alle betalingen worden in USD gefactureerd.
** Terugkerende kosten, inclusief maandelijkse of op gebruik gebaseerde kosten, worden elke 30 dagen in rekening gebracht.

Recensies

5.0 5 sterren

De algemene beoordeling geeft de huidige status van de app weer. Het is verantwoordelijk voor alle app-recensies, maar geeft voorrang aan de meest recente.

Cijfers per recensieniveau
  • 100% recensies zijn 5 sterren
  • 0% recensies zijn 4 sterren
  • 0% recensies zijn 3 sterren
  • 0% recensies zijn 2 sterren
  • 0% recensies zijn 1 sterren

Lijst van recensies

Recensies filteren en sorteren

  • Ideal Cheese

    Locatie Verenigde Staten
    App gebruikt gedurende 14 dagen

    I use this app, I had some issues but he support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product sold by weight

  • Speckneck.nl

    Locatie Nederland
    App gebruikt gedurende Ongeveer een jaar

    I use this app, I had some issues with my theme. The support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product solds by weight for example.

  • Keyloh Online Butchery

    Locatie Zuid-Afrika
    App gebruikt gedurende 6 maanden

    I initially had some queries about small issues, but the IzyUnit team immediately assisted to solve the problems I had. The app is working the way it should to indicate a per unit price of my products. Thank you for the swift response to my queries.

Apps die lijken op IzyUnit: Price Per Unit