Related categories

Unit Pricer: Price Per Unit

The easiest way to display the UNIT PRICE for bulk items

$30/month. 7-day free trial.

App highlights

  • Seamless workflow: use directly in Shopify admin

  • Up-to-date tech: works with the latest themes

Key values section

💹Increase Conversion Rates

Customers will be able to see how much a single item from a large bundle/set costs, which will help them make buying decisions faster.

🧙Increase Your Productivity

You'll be able to set clear unit prices for multiple product bundles/types at the same time, saving you the trouble of having to go to each.

💼Reduce Management Complexity

You can set up Unit Pricer in seconds and never think about it again. If you ever want to make changes, that's made very easy as well.

App details

Unit Pricer: Price Per Unit

Unit Pricer: Price Per Unit

Display clear per unit pricing information for bulk products

Unit Pricer is a simple but powerful plugin that shows unit prices for bulk or measured items on your Shopify store.

How Unit Pricer works - simple 2-step process!

  1. Select a product
  2. Add the unit quantity (per box, sq foot, case, bundle, etc.)
  3. Sell, sell, sell!

The price per unit of that item will immediately show up on your Product and Collections pages, next to the full price.

No coding required (at all)

There is no coding required and we're here to help if you need something extra.

Frequently Asked Questions

1). Will this update automatically when I change my product prices?

Yes! Unit Pricer instantly adjusts whenever you update inventory.

2). Can I customize how it looks?

Absolutely. Every element from the currency, to the label text, to the placement, is completely customizable through CSS and the Settings tab. Let us know if you need any help.

Extra Features

  • Support for any currency
  • Set your own label text
  • Full CSS access for custom styling
  • Show unit prices on Collections pages
  • COMING SOON - detailed conversions analytics

Bring your Shopify store to a whole new level. Try Unit Pricer today!

Launch date

Unit Pricer: Price Per Unit

Unit Pricer: Price Per Unit

Display clear per unit pricing information for bulk products

Unit Pricer is a simple but powerful plugin that shows unit prices for bulk or measured items on your Shopify store.

How Unit Pricer works - simple 2-step process!

  1. Select a product
  2. Add the unit quantity (per box, sq foot, case, bundle, etc.)
  3. Sell, sell, sell!

The price per unit of that item will immediately show up on your Product and Collections pages, next to the full price.

No coding required (at all)

There is no coding required and we're here to help if you need something extra.

Frequently Asked Questions

1). Will this update automatically when I change my product prices?

Yes! Unit Pricer instantly adjusts whenever you update inventory.

2). Can I customize how it looks?

Absolutely. Every element from the currency, to the label text, to the placement, is completely customizable through CSS and the Settings tab. Let us know if you need any help.

Extra Features

  • Support for any currency
  • Set your own label text
  • Full CSS access for custom styling
  • Show unit prices on Collections pages
  • COMING SOON - detailed conversions analytics

Bring your Shopify store to a whole new level. Try Unit Pricer today!

Launch date

Pricing 7-day free trial

$30/month

  • 2-step installation
  • Supports any currency
  • Set your own label text
  • Full CSS access for custom styling
  • Show unit prices on Collections pages

* All charges are billed in USD.
** Recurring charges, including monthly or usage-based charges, are billed every 30 days.

Reviews

1.3 of 5 stars

The overall rating reflects the current state of the app. It accounts for all app reviews but prioritizes the most recent ones.

Counts per rating level
  • 33% of ratings are 5 stars
  • 0% of ratings are 4 stars
  • 0% of ratings are 3 stars
  • 0% of ratings are 2 stars
  • 67% of ratings are 1 stars

List of reviews

Filter and sort reviews

  • Generosity Feeds

    Location United States
    Time spent using app About 2 years

    The App is broken and Unit Pricer does not respond to any communication... email, online, or otherwise.

  • Phillips' Floors DIY

    Location United States
    Time spent using app About 18 hours

    No response to questions, had an issue that I couldn't resolve on my own. Found another way to do it. Uninstalled.

  • Phone Daddy

    Location United States
    Time spent using app 11 months

    The email address is not working for support....is there another email? I have installed and followed directions...

Apps similar to Unit Pricer: Price Per Unit

  • SPOD ‑ Print‑on‑Demand

    SPOD ‑ Print‑on‑Demand

    Fastest Print-On-Demand Dropshipping in US & EU

    3.8 of 5 stars(661reviews)
    Free to install
  • Globo Product Options, Variant

    Globo Product Options, Variant

    Product Personalization, Customize Product, Variants Options

    4.9 of 5 stars(563reviews)
    Free
  • Variant Option Product Options

    Variant Option Product Options

    product custom,product personalize, color swatch, image upload

    4.7 of 5 stars(826reviews)
    Free plan available
  • King Product Options

    King Product Options

    custom product variant,unlimited options,color swatch, upload

    4.8 of 5 stars(463reviews)
    Free