Price Per Unit

Price Per Unit

by App Attic

Display the unit price of your products

4.5 of 5 stars(5 reviews)

Price Per Unit

Easily display the unit prices of your products right under the total price, on both product pages and collection pages.

Auto-Calculated Prices

Set the number of units in the SKU and the app automatically calculates the price per unit.

Fully Customizable

Our team will help you fully customize the price-per-unit text to perfectly match your theme.


About Price Per Unit

Display per unit pricing

Price per unit is the easiest, fastest, and best supported app to display the price per unit on any of your products. You can input information either as:

  • A price per unit ($ / unit)
  • Units per product (how many units is in a given product)

The app will calculate exactly what number to display, and automatically show it to your customers on the product page.

You can also display per-unit prices on collection pages. In order to do that, you'll need to insert a snippet of code into your theme. Worry not - it's easy, fast, and there's a detailed tutorial on how to do it.

Media gallery

Support

Pricing 14-day free trial

Unlimited

$14.99/month

  • Free Trial 14 Days
  • Unlimited Products
  • Unlimited Pageviews
  • Free and Fast Support

* All charges are billed in USD. Recurring charges, including monthly or usage-based charges, are billed every 30 days.

4.5 of 5 stars

The overall rating reflects the current state of the app. It accounts for all app reviews but prioritizes the most recent ones.
  • 5 of 5 stars
    80% of ratings are 5 stars
    (4)
  • 4 of 5 stars
    0% of ratings are 4 stars
    (0)
  • 3 of 5 stars
    20% of ratings are 3 stars
    (1)
  • 2 of 5 stars
    0% of ratings are 2 stars
    (0)
  • 1 of 5 stars
    0% of ratings are 1 stars
    (0)

Most recent reviews

Grip Gum

I used this app to get our bundled product to show price per unit discounts. Worked better than I would’ve hoped and the customer service was outstanding! They helped me get the style I was looking for and any issues we were having fixed quickly. If your looking for an app to show your unit price this is the one!

EcoPakOnline

The price calculator is buggy. If the price per unit is 30 rupees, it shows 35 rupees, and only shows the correct price after the product is removed and added back in the portal.

paisanosbutchershop

Any way we can get some help. I emailed and got no response. the app is not working and we would need some help. please email us