Related categories

IzyUnit: Price Per Unit

Sell your products by unit, weight, etc. Huge time saving.

Free plan available

App highlights

  • Seamless workflow: use directly in Shopify admin

  • Speed tested: low impact to your online store

Key values section

Increase your Conversions

Customers will be able to buy according to their needs. It speeds up their purchasing decisions!

Display Unit Price on Front

Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience for your customers.

Save tons of time

Everything is automated. You can link and unlink products in one click. Prices & variants are set-up automatically.

App details

IzyUnit: Price Per Unit

IzyUnit: Price Per Unit

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc.

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you.

You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics.

Everything is automated.

You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING!

Let's say you want to link some products with these parameters:

  • Unit: g
  • Price: 30
  • Minimum: 0
  • Maximum: 100
  • Step: 0.5

Your product will be salable at:

0.5g = $15, 1g = $30, 1.5g = $45, up to 100.

Prices of variants are set-up automatically in relation to the price you entered!

Discounts

You can now generate discounts based on quantity in one click!

Stock Handling

If you enable stock option, after each order variant quantity will be automatically decreased!

Of course, the unit price will be displayed in front of your product sheet to allow your client to see the price/unit.

You can put the unit price where you want on your theme!

You can always keep an eye on the products you linked, edit or unlink them, in just one click.

You gonna save a ton of time using our app.

Launch date

IzyUnit: Price Per Unit

IzyUnit: Price Per Unit

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc.

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you.

You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics.

Everything is automated.

You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING!

Let's say you want to link some products with these parameters:

  • Unit: g
  • Price: 30
  • Minimum: 0
  • Maximum: 100
  • Step: 0.5

Your product will be salable at:

0.5g = $15, 1g = $30, 1.5g = $45, up to 100.

Prices of variants are set-up automatically in relation to the price you entered!

Discounts

You can now generate discounts based on quantity in one click!

Stock Handling

If you enable stock option, after each order variant quantity will be automatically decreased!

Of course, the unit price will be displayed in front of your product sheet to allow your client to see the price/unit.

You can put the unit price where you want on your theme!

You can always keep an eye on the products you linked, edit or unlink them, in just one click.

You gonna save a ton of time using our app.

Launch date

Pricing

Free Plan

Free

  • 5 linked products
  • Bulk Edit & Link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

Pro Plan

$24.99/month

  • Unlimited linked products
  • Bulk edit & link
  • Price & Discounts automatically calculated
  • Stock Handling
  • Unit price on Product / Collection page

* All charges are billed in USD.
** Recurring charges, including monthly or usage-based charges, are billed every 30 days.

Reviews

5.0 of 5 stars

The overall rating reflects the current state of the app. It accounts for all app reviews but prioritizes the most recent ones.

Counts per rating level
  • 100% of ratings are 5 stars
  • 0% of ratings are 4 stars
  • 0% of ratings are 3 stars
  • 0% of ratings are 2 stars
  • 0% of ratings are 1 stars

List of reviews

Filter and sort reviews

  • Ideal Cheese

    Location United States
    Time spent using app 14 days

    I use this app, I had some issues but he support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product sold by weight

  • Speckneck.nl

    Location Netherlands
    Time spent using app About 1 year

    I use this app, I had some issues with my theme. The support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product solds by weight for example.

  • Keyloh Online Butchery

    Location South Africa
    Time spent using app 6 months

    I initially had some queries about small issues, but the IzyUnit team immediately assisted to solve the problems I had. The app is working the way it should to indicate a per unit price of my products. Thank you for the swift response to my queries.

Apps similar to IzyUnit: Price Per Unit

  • SPOD ‑ Print‑on‑Demand

    SPOD ‑ Print‑on‑Demand

    Fastest Print-On-Demand Dropshipping in US & EU

    3.8 of 5 stars(661reviews)
    Free to install
  • Globo Product Options, Variant

    Globo Product Options, Variant

    Product Personalization, Customize Product, Variants Options

    4.9 of 5 stars(570reviews)
    Free
  • Variant Option Product Options

    Variant Option Product Options

    product custom,product personalize, color swatch, image upload

    4.7 of 5 stars(826reviews)
    Free plan available
  • King Product Options

    King Product Options

    custom product variant,unlimited options,color swatch, upload

    4.8 of 5 stars(463reviews)
    Free